У лікувально-профілактичних закладах Києва відбулися перевірки та аудити. Про їх результати на брифінгу розповіли заступник голови Київської міської державної адміністрації Михайло Радуцький та заступниця директора Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту виконавчого органу КМДА Оксана Колтик. На нього прийшли й представники Вільної профспілки медичних працівників України (ВПМПУ), які небайдужі до боротьби з корупцією та зловживаннями у столичних закладах охорони здоров’я.

Загалом за перше півріччя 2015 року Управлінням внутрішнього фінансового аудиту та експертизи якості Департаменту охорони здоров'я (ДОЗ) виконавчого органу КМР (КМДА) проведено 24 перевірки у лікувально-профілактичних закладах. Як повідомив Михайло Радуцький, у 19 лікувально-профілактичних закладах (або у 79,16% від перевірених), підпорядкованих ДОЗ, встановлено порушення фінансово-бюджетної дисципліни на загальну суму 11 065 823,00 грн. Майже у 80% випадків встановлено факти фінансових зловживань. У КМДА відзначають, що порушення відбувалися не з боку звичайних медиків, а передусім – головних лікарів, завідувачів та працівників медичних департаментів.
У той же час за результатами аудиту, проведеного Департаментом внутрішнього фінансового контролю, та аудиту виконавчого органу КМР (КМДА), виявлено фінансових порушень на загальну суму біля 85 452 000,00 грн. з втратами від фінансових порушень та неефективних управлінських рішень на суму 28 717 000,00 грн. Зокрема виявлено фінансові порушення: у комунальному підприємстві «Фармація» – на суму 12 250 000,00 грн. з втратами від фінансових порушень та неефективних управлінських рішень на суму 6 402 000,00 грн; у КП «Інженерний центр» фінансові порушення складають 14 809 000,00 грн. з втратами від фінансових порушень та неефективних управлінських рішень на таку ж суму; у комунальній організації «Київмедспецтранс» – на суму 52 847 000,00 грн. з втратами від фінансових порушень та неефективних управлінських рішень на суму 2 253 000,00 грн; у Київській міській туберкульозній лікарні № 2 фінансових порушень було на 3 590 000,00 грн. з втратами від фінансових порушень та неефективних управлінських рішень на таку ж суму; у Київському міському пологовому будинку № 3 фінансові порушення сягнули 1 955 000,00 грн. з втратами від фінансових порушень та неефективних управлінських рішень на 1 663 000,00 грн.

За словами Михайла Радуцького, отримана інформація про порушення передається у правоохоронні органи та СБУ й уже зараз здійснюються кримінальні провадження. Крім того одного керівника медичного закладу звільнено із займаної посади, вжито заходів дисциплінарного впливу ще до трьох осіб.
Під час брифінгу голова ВПМПУ Олег Панасенко запитав заступника голови КМДА й про те, як зараз відбувається реформування медичної галузі столиці. Михайло Радуцький відповів, що зміни відбуваються, але починатимуться повномасштабні реформи тоді, коли їх офіційно розпочне Кабінет міністрів.
«Потихеньку реформи йдуть, – додав він. – Але щоб вони відбувалися системно, потрібно чекати їхнього початку на центральному рівні. Наразі Київська міська рада вже повністю підтримує рішення надання автономії лікарням. Ми готові працювати далі, але без допомоги профспілок, колективів медичних закладів не можливо змінювати систему на краще».
У свою чергу у ВПМПУ загалом позитивно оцінили проведений столичною владою перевірки та аудит медзакладів. Водночас, Олег Панасенко відзначив, що збитки від зловживань насправді значно більші.
«Сьогодні ми почули досить реальні суми, – сказав голова ВПМПУ. – Але загалом вони значно більші: за нашими даними, ще рік тому у медичній галузі міста Києва у тіні перебувало 3,5 млрд доларів. Якщо зробити ці кошти легальними, чи є можливість скерувати їх у правильне русло й підвищити зарплати медикам, то за ці кошти можна створити соціальний пакет, який би покривав незахищені верстви населення: пенсіонерів, інвалідів, дітей. Нинішні дії міської влади – це позитив, і це говорить про те, що відбуваються зрушення в охороні здоров’я. Наша профспілкова організація давно виступає за те, щоб всі фінансові потоки у медицині були прозорими, а трудові колективи мали можливість брати участь у їхньому ефективному розподілі. Це нам гарантує трудове законодавство, у тому числі й Закон України «Про професійні спілки, їхні права та гарантії діяльності». Ми впевнені, що тільки завдяки реальному соціальному діалогу з владою – як київською, так і центральною – можна досягти успіхів. Необхідно, щоб рівень надання послуг у медичних закладах був високим, а зарплати медичних працівників – гідними. Ми вже давно ставимо ці питання. Та ж тільки зараз бачимо, хоч і мляві, але зрушення».
Олег Панасенко також додав, що усі галузеві профспілкові організації столиці повинні долучатися до боротьби з корупцією та розвитку медичної сфери Києва. ВПМПУ уже давно активно діє у цьому напрямку та готова до співпраці. На думку Олега Панасенка, лише завдяки спільній ефективній та чесній співпраці можна досягнути справжніх реформ у системі охорони здоров’я, які принесуть благо як пацієнтам, так і медпрацівникам.
За даними "Конфедерації вільних профспілок України"